Jak obléci v zimě dítě do kočárku

Pokud je dítě od sousedů zachumlané od hlavy po paty, ještě neznamená, že musí být navlečené i to vaše. Každé dítě je jiné, ale v zásadě platí, že prckovi oblečeme o jednu vrstvu víc, než máme my. A zase je jiné, pokud se děťátko venku pohybuje nebo celou dobu sedí, případně leží v kočárku. Je dobré chodit s miminkem v zimě ven? Na procházku třeba chodit denně, pokud je děťátko zdravé. Pobyt venku na čerstvém vzduchu posiluje imunitní systém. Při nízkých minusových teplotách je lepší pobyt venku rozdělit na dvě vycházky po 20 minut.

Pokud nemrzne, můžeme být s děťátkem venku dlouhý čas. Pokud je děťátko menší, dobře oblečené a spinká ve fusaku, v kočárku si nadýchá teplý vzduch a určitě mu nebude zima ani při minusových teplotách. Se spinkajícím dítětem můžeme být venku tak dlouho, dokud se nevzbudí, a to i v chladném počasí, zvláště pokud neumí usnout doma v postýlce. Pokud je děťátko větší, každodenní procházka iv horším je počasí dobrou formou otužování. Je však třeba přizpůsobit oblečení.

S dětmi se dá chodit ven, i když prší. Ovšem, ne v prudkém lijáku.
Ani déšť není překážkou. S dětmi se dá chodit ven, i když prší. Ovšem, ne v prudkém lijáku, ale při menším dešti klidně. Miminko oblečeme jako obvykle a kočárek přikryjeme pláštěnkou, který mimochodem také dobře izoluje a udržuje teplo v kočárku. Pokud prší velmi a děťátko je zvyklé spinkat venku, dáme ho v kočárku na balkon nebo na dvůr pod přístřešek. Jak ho obléci v chladném počasí Nejlépe uděláte, pokud použijete metodu cibulky. Odložte všechny megateplé mikiny a dejte mu raději více tenkých vrstev.

Dětské oblečení v zimě by mělo sestávat z následujících kusů: body, dupačky, ponožky, případně punčošky, svetřík, teplá čepička na zavazování, která chrání ouška, případně pod ni ještě jedna tenká čepička, rukavičky, šálek, overal, zateplené bačkůrky, které bývají i součástí overalu.
Takto oblečené děťátko položíme do fusaku. Na dně kočárku pod fusakem by měla být deka, jako izolační vrstva. Při nízkých minusových teplotách můžeme fusak zakrýt ještě jednou dekou. Na vrch dáme kryt proti větru nebo nánožník. Uvedené oblečení je však velmi variabilní a individuální. Závisí hlavně od vašeho šatníku. Namísto tenké a hrubé čepice můžete použít tenkou čepici a kapuci teplejší mikinky nebo overalu. Někdy navlečené dítě nepotřebuje ani šála. Pokud má děťátko overal takový teplý, že se v něm klidně může i sáňkovat, nepotřebuje fusak, stačí teplá deka. Celkem malé miminko můžete do fusaku vložit i se zavinovačkou. Kromě toho, že mu bude tepleji, bude se cítit bezpečněji. Některé fusaky se dají dokonce i utáhnout, takže dobře udrží teplo. Není mu zima? Tak na to si musíte přijít sami. Brzy zjistíte, že stejný metr neplatí všechny děti. Dokonce ani na vaše vlastní, pokud máte alespoň dvě. Výborným senzorem pro zjištění, zda je děťátku zima nebo teplo, jsou vazy miminka, ne ruce! Malé dítě si ještě neumí regulovat tělesnou teplotu a i když mu je teplo, ruce a nohy může mít studené. Zda mu je zima, zjistíte prsty na zadní části krku. Pokud je toto místo teplé, není mu chladno. Pokud je toto místo vlhké, je mu teplo, třeba odebrat vrstvu oblečení, protože hrozí riziko přehřátí, které je stejně nebezpečné jako podchlazení.